BGP

Nyheter

  • OM5 Optic Fiber Patch Cord

    OM5 optisk fiberkabel

    Vilka är fördelarna med om5 optisk fiberkabel och vilka är dess användningsområden?OM5 optisk fiber är baserad på OM3 / OM4 optisk fiber, och dess prestanda utökas för att stödja flera våglängder.Den ursprungliga designavsikten med om5 optisk fiber är att möta våglängdsdivisionen ...
    Läs mer
  • How to conduct safety inspection on optical fiber jumper?

    Hur gör man säkerhetsinspektion på optisk fiberbygel?

    Optisk fiberbygel används för att göra bygel från utrustning till optisk fiberkabellänk.Den används ofta mellan optisk transceiver och anslutningslåda.Nätverkskommunikation kräver att all utrustning är säker och oblockerad.Så länge ett litet mellanliggande utrustningsfel kommer att orsaka signalinter...
    Läs mer
  • What are the characteristics of single-mode fiber?

    Vilka egenskaper har single-mode fiber?

    Singelmodsfiber: den centrala glaskärnan är mycket tunn (kärndiametern är i allmänhet 9 eller 10) μm), endast ett läge för optisk fiber kan överföras.Den intermodala spridningen av singelmodsfiber är mycket liten, vilket är lämplig för fjärrkommunikation, men det finns också materialspridning...
    Läs mer
  • MTP Pro connector Conversion Kit Guide

    Guide för konverteringssats för MTP Pro-kontakt

    Använda MTP ®/ När MPO optisk fiberbygel är ansluten är dess polaritet och han- och honhuvud faktorer som behöver särskild uppmärksamhet, eftersom när fel polaritet eller han- och honhuvud har valts kommer det optiska fibernätverket inte att kunna realisera kommunikation förbindelse.Så välj ri...
    Läs mer
  • MPO / MTP Fiber optic patch cable type, male and female connector, polarity

    MPO / MTP Fiberoptisk patchkabeltyp, han- och honkontakt, polaritet

    För den ökande efterfrågan på höghastighets- och högkapacitets optiskt kommunikationssystem är MTP / MPO-optisk fiberkontakt och optisk fiberbygel idealiska system för att möta kraven på högdensitetsledningar i datacenter.På grund av deras fördelar med stort antal kärnor, liten volym och hög...
    Läs mer
  • What is Optical Fiber Patch Cable?

    Vad är optisk fiberkabel?

    Optisk fiberkabel: Efter att ha bearbetat den optiska fiberkabeln och den optiska fiberkontakten genom en viss process, fäst den optiska fiberkontakten på båda ändarna av den optiska fiberkabeln för att bilda en optisk fiberkabel med optisk fiberkabel i mitten och optisk fiber c...
    Läs mer
  • Fiber Optic Patch Cord LC/SC/FC/ST Differences

    Fiberoptisk patchkabel LC/SC/FC/ST Skillnader

    mellan optiska fiberkontakter Optofiberbyglarna klassificeras i allmänhet genom att installera kontakter.FC-, ST-, SC- och LC-kopplingar för optiska fibrer är vanliga.Vilka är egenskaperna och skillnaderna hos dessa fyra optiska fiberbyglarna...
    Läs mer
  • Fiber Pigtail

    Fiber Pigtail

    Fibersvansen hänvisar till en kontakt som liknar en halv bygel som används för att ansluta en optisk fiber och en optisk fiberkopplare.Den innehåller en bygelkontakt och en sektion av optisk fiber.Eller anslut överföringsutrustning och ODF-ställ etc. Endast ena änden av optiken...
    Läs mer
  • Polarity of LC/SC and MPO/MTP fibers

    Polaritet för LC/SC- och MPO/MTP-fibrer

    Duplexfiber och polaritet Vid tillämpningen av 10G optisk fiber används två optiska fibrer för att realisera tvåvägsöverföring av data.Ena änden av varje optisk fiber är ansluten till sändaren och den andra änden är ansluten till mottagaren.Båda är oumbärliga.Vi kallar dem duplexoptik...
    Läs mer
  • Polarity of LC/SC and MPO/MTP fibers

    Polaritet för LC/SC- och MPO/MTP-fibrer

    Duplexfiber och polaritet Vid tillämpningen av 10G optisk fiber används två optiska fibrer för att realisera tvåvägsöverföring av data.Ena änden av varje optisk fiber är ansluten till sändaren och den andra änden är ansluten till mottagaren.Båda är oumbärliga.Vi kallar dem duplex optiska...
    Läs mer
  • WHAT IS MPO / MTP 16 CONNECTOR FIBERS OPTIC CABLE?

    VAD ÄR MPO / MTP 16 CONNECTOR FIBER OPTISK KABEL?

    16-kärnig MPO / MTP fiberoptisk kabel är en ny typ av fiberenheter för att stödja 400G-överföring, de grundläggande MPO-trunkingsystemen finns i 8-, 12- och 24-fibervarianter.Monteringarna erbjuds i enkelrads 16-fiber och 32-fiber (2×16) konfigurationer för att uppnå högsta densitet...
    Läs mer
  • Jämförelse av 5G-tjänster mellan globala trådbundna operatörer och trådlösa operatörer

    Dublin, 19 november 2021 (GLOBE NEWSWIRE) – ResearchAndMarkets.com har lagt till "5G-tjänster för trådbundna och trådlösa operatörer i bostäder, små och medelstora företag, bredband och Internet of Things från 2021 till 2026" till produkterna från ResearchAndMarkets.com rapport...
    Läs mer
123Nästa >>> Sida 1/3