BGP

produkt

LC/SC/FC/ST/E2000 Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4 optisk patchkabel

Kort beskrivning:

Råmaterial: Corning eller YOFC fiber, Us kevlar

Längd: Anpassad längd

Kabeldiameter: 1,6 mm, 1,8 mm, 2,0 mm, 3,0 mm

Kabelfärger: Aqua eller Anpassad

Användningstid: 20 år

MOQ: 1 st

Ledtid: 3 dagar

Ursprungsland: Kina


Produktdetalj

Produkttaggar

Produktbeskrivning

Raisefibers 10G OM3 Duplex multimode fiberpatchkabel är en laseroptimerad multimode fiberkabel (LOMMF) speciellt designad för användning i 10 Gigabit Ethernet-applikationer. Denna 50/125 OM3 multimode fiberoptiska kabel har extremt hög bandbredd, vilket ger nästan tre gånger bandbredden jämfört med konventionella 62,5/125 µm multimode fiberkabel. Den erbjuder förbättrad prestanda, designad för 10GBase-SR, 10GBase-LRM-anslutning i datacenter. Under tiden är OM3-fiberpatchkabeln helt kompatibel med det långsammare äldre systemet som använder LED- eller VCSEL-optik, vilket gör att kunderna kan använda befintliga fiberkablar och systemdesigner och enkelt uppdatera kabelnätverken i framtiden.

Raisefibers OM4 multimode fiberoptiska patchkabel är laseroptimerad, 50 µm multimode fiberkabel (LOMMF) med hög bandbredd för användning med 40G/100G Ethernet-applikationer. Denna OM4-fiberpatchkabel har en extremt hög bandbredd på 4700MHz*km, vilket ger mer än dubbelt bandbredd över 50/125µm 10G OM3 multimodfiber -2000MHz.km. OM4-fiberpatchkabeln utvecklades uttryckligen för VSCEL-laseröverföring och tillät 40G-länkavstånd på upp till 150 meter eller 100G-länkavstånd på upp till 100 meter. Denna kabel är helt (bakåt) kompatibel med din befintliga 50/125-utrustning samt med 10 Gigabit Ethernet-applikationer. OM4 fiberpatchkabel över OM3 fiber patchkabel ger kabelinfrastrukturanvändaren bättre prestanda för att stödja längre avstånd eller fler anslutningar. Det ger ett kostnadseffektivt sätt att undvika dyr enkelläges 40G/100G transceiveroptik.

OM3/OM4 fiberpatchkabeln är tillverkad med högkvalitativ optisk fiber och LC/SC/FC/ST/E2000-kontakter. Den är strikt testad för låg insättning och returförlust för att säkerställa överlägsen prestanda och kvalitet.

Produktspecifikation

Anslutningstyp LC/SC/FC/ST/E2000
Antal fibrer Duplex Fiberläge OM3/OM4 50/125μm
Våglängd 850/1300 nm Kabelfärg Aqua Eller Anpassad
Insättningsförlust ≤0,3dB Avkastningsförlust ≥30dB
Min. Böjradie (fiberkärna) 15 mm Min. Böjradie (fiberkabel) 20D/10D (dynamisk/statisk)
Dämpning vid 850nm 3,0 dB/km Dämpning vid 1300nm 1,0 dB/km
Kabeljacka LSZH, PVC (OFNR), Plenum (OFNP) Kabeldiameter 1,6 mm, 1,8 mm, 2,0 mm, 3,0 mm
Polaritet A(Tx) till B(Rx) Driftstemperatur -20~70°C

Produktfunktioner

● Används för att ansluta utrustning som använder LC/SC/FC/ST/E2000 kontakter i varje ände och tillverkad av Multimode OM3/OM4 50/125μm duplex fiberkabel

● Kontakter kan välja PC-polering eller UPC-polering

● Varje kabel är 100 % testad för låg insättningsförlust och returförlust

● Anpassade längder, kabeldiameter och kabelfärger tillgängliga

● OFNR (PVC), Plenum(OFNP) och Low-Smoke, Zero Halogen (LSZH)

Betygsatta alternativ

● Minskad insättningsförlust med upp till 50 %

● Hög hållbarhet

● Hög temperaturstabilitet

● God utbytbarhet

● Design med hög densitet minskar installationskostnaderna

LC till LC Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

LC UPC to LC UPC Multimode Duplex-1
LC UPC to LC UPC Multimode Duplex-2

LC till SC Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

LC UPC to SC UPC Multimode Duplex-1
LC UPC to SC UPC Multimode Duplex-2

SC till SC Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

SC UPC to SC UPC Multimode Duplex-1
SC UPC to SC UPC Multimode Duplex-2

LC till FC Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

LC UPC to FC UPC Multimode Duplex-1
LC UPC to FC UPC Multimode Duplex-2

SC till FC Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

SC to FC Multimode Duplex-1
SC to FC Multimode Duplex-2

SC till ST Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

SC UPC to ST UPC Multimode Duplex-1
SC UPC to ST UPC Multimode Duplex-2

LC till ST Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

LC to ST Multimode Duplex-1
LC to ST Multimode Duplex-2

E2000 Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

E2000 to E2000 Multimode OM3 OM4-1
E2000 to E2000 Multimode OM3 OM4-2

FC till FC Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

FC UPC to FC UPC Multimode Duplex-1
FC UPC to FC UPC Multimode Duplex-2

ST till ST Multimode Duplex 50/125 OM3/OM4

ST to ST Multimode Duplex-1
ST to ST Multimode Duplex-2

Smart och pålitlig - Böjbar optisk fiber

Branschstandarden duplex fiberkontakt uppfyller EIA/TIA 604-2 med keramisk hylsa för höghastighetskabelnätverk.

Bendable Optical Fiber
Bend Insensitive Fiber

Böj okänslig fiber

BIF-kabel kan häftas och böjas runt hörn utan att ge avkall på prestanda.

7.5mm Minimum Bend Radius

7,5 mm minsta böjradie

Böjningsprestandan förbättrar kanalutnyttjandet, vilket möjliggör mindre kapslingar.

Zirconia Ceramic Ferrule

Zirconia keramisk hylsa

Optimal IL och RL säkerställer stabil signalöverföring och skyddar din nätverkssäkerhet.

OM3 VS OM4

● OM3 fiber har en föreslagen jacka färg av aqua. Liksom OM2 är dess kärnstorlek 50 µm. Den stöder 10 Gigabit Ethernet på längder upp till 300 meter. Dessutom kan OM3 stödja 40 Gigabit och 100 Gigabit Ethernet upp till 100 meter. 10 Gigabit Ethernet är dess vanligaste användning.

● OM4 har också en föreslagen jackafärg av aqua. Det är en ytterligare förbättring av OM3. Den använder också en 50 µm kärna men den stöder 10 Gigabit Ethernet vid längder upp till 550 meter och den stöder 100 Gigabit Ethernet vid längder upp till 150 meter.

Diameter: Kärndiametern för OM2, OM3 och OM4 är 50 µm.

Jackets färg: OM3 och OM4 definieras vanligtvis med en Aqua-jacka.

Optisk källa: OM3 och OM4 använder vanligtvis 850nm VCSEL.

Bandbredd: Vid 850 nm är den minimala modala bandbredden för OM3 2000MHz*km, för OM4 är 4700MHz*km

Hur väljer man Multimode OM3 eller OM4 Fiber?

Multimode fibrer kan överföra olika avståndsområden vid olika datahastigheter. Du kan välja den mest lämpade enligt din faktiska applikation. Den maximala multimode fiberavståndsjämförelsen vid olika datahastighet specificeras nedan.

Typ av fiberoptisk kabel Fiberkabelavstånd
  Fast Ethernet 100BA SE-FX 1 Gb Ethernet 1000BASE-SX 1 Gb Ethernet 1000BA SE-LX 10 Gb Base SE-SR 25 Gb Base SR-S 40 Gb Base SR4 100 Gb Base SR10
Multimode fiber OM3 200m 550m   300m 70m 100m 100m
OM4 200m 550m   400m 100m 150m 150m

Anpassad kontakttyp: LC/SC/FC/ST/E2000

Customized Connector Type

LC-kontakter:

LC connectors

Dessa kontakter är idealiska för användning i applikationer med hög densitet på grund av sin lilla storlek och har en dragsäker design. De finns i både simplex- och duplexversioner med en 1,25 mm zirkoniumoxidhylsa. Dessutom använder LC-kontakter också en specialiserad spärrmekanism för att ge stabilitet i rackmoum.

SC-kontakter: 

SC connectors

SC-kontakter är icke-optiska frånkopplingskontakter med en 2,5 mm förradius-ed zirkoniumoxidhylsa. De är idealiska för snabb lappning av kablar i rack- eller väggfästen på grund av deras push-pull-design. Finns i simplex och duplex med en återanvändbar duplexhållarklämma för att möjliggöra duplexanslutningar.

FC-kontakter: 

FC connectors

De har en hållbar gängad koppling och är bäst lämpade för användning inom telekomapplikationer och använder sig av icke-optisk frånkoppling.

ST-kontakter: 

ST connectors

ST-kontakter eller raka spetsanslutningar använder sig av en semi-unik bajonettkoppling med en 2,5 mm hylsa. ST är utmärkta fiberoptiska kontakter för fältinstallation på grund av deras tillförlitlighet och hållbarhet. De finns i både simplex och duplex

Utvärderingsprov

Performance Test

Produktionsbilder

Production Pictures

Fabriksbilder

Factory Real Pictures

FAQ

Q1. Kan jag få en provbeställning för denna produkt?

A: Ja, vi välkomnar provbeställning för att testa och kontrollera kvalitet. Blandade prover är acceptabla.

Q2. Hur är det med ledtiden?

S: Provet behöver 1-2 dagar, massproduktionstiden behöver 3-5 dagar

Q3. Hur skickar du varorna och hur lång tid tar det att komma fram?

S: Vi skickar vanligtvis med DHL, UPS, FedEx eller TNT. Det tar vanligtvis 3-5 dagar att komma fram. Flygbolag och sjöfart också valfritt.

F4: Erbjuder du garanti för produkterna?

A: Ja, vi erbjuder 10 års garanti på våra formella produkter.

F5: Hur är det med leveranstiden?

S: 1) Prover: 1-2 dagar.

2) Varor: 3-5 dagar vanligtvis.

Förpackning:

PE-påse med sticketikett (vi kan lägga till kundens logotyp i etiketten.)

packing
shipping

  • Tidigare:
  • Nästa:

  • Skriv ditt meddelande här och skicka det till oss