BGP

produkt

MTP Multimode 50/125 OM3/OM4 optisk patchkabel

Kort beskrivning:

Råmaterial: Corning eller YOFC fiber, Us kevlar

Fiberläge: Multimode 50/125 OM3/OM4

Längd: Anpassad längd

Kabeldiameter: 3mm

Kabelfärger: Orange eller anpassad

Användningstid: 20 år

MOQ: 1 st

Ledtid: 3 dagar

Ursprungsland: Kina


Produktdetalj

Produkttaggar

Produktbeskrivning

MTP-terminerade kablar används i stor utsträckning i kabelmiljöer med hög densitet som datacenter. Traditionell, tätbuffrad multifiberkabel måste ha varje fiber individuellt avslutad av en skicklig tekniker. MTP-kabel som bär flera fibrer, levereras förterminerad. Fabriksterminerade MTP-kontakter har vanligtvis antingen 8fiber, 12 fiber eller 24 fiber array.

MTP är ett varumärke för tillverkat av US Conec. Den överensstämmer med MPO-specifikationerna. MTP står för "Multi-fiber Termination Push-on"-kontakt. MTP-kontakter är konstruerade för höga mekaniska och optiska specifikationer. Vissa av dessa funktioner omfattas av patent. För blotta ögat är det mycket liten skillnad mellan de två kontakterna. I kablage är de kompatibla med varandra.

MTP-kontakten kan vara antingen hane eller hona. Du kan se hankontakten på de två inriktningsstiften som sticker ut från änden av hylsan. MTP-honkontakter kommer att ha hål i hylsan för att ta emot inriktningsstiften från hankontakten.

MTP Multimode 8 Fibres OM3/OM4 50/125μm Fiber Optic Patch Cord, ett kostnadseffektivt alternativ till tidskrävande fältavslutning, är designad för fiberpatchning med hög täthet i datacenter som behöver utrymmesbesparing och minskar problem med kabelhantering. Med MTP-kontakter och Corning-fiber eller YOFC-fiber är den optimerad för 10/40/100G datacenterapplikationer med hög densitet.

Produktspecifikation

Anslutning MTP till MTP/LC/SC/FC/ST Antal fibrer 8, 12, 24
Fiberläge OM3/OM4 50/125μm Våglängd 850/1300 nm
Stamdiameter 3,0 mm Polsk typ UPC eller PC
Kön/Pintyp Kvinna eller man Typ av polaritet Typ A, Typ B, Typ C
Insättningsförlust ≤0,35dB Avkastningsförlust ≥30dB
Kabeljacka LSZH, PVC (OFNR), Plenum (OFNP) Kabelfärg Orange, gul, aqua, lila, violett eller anpassad
Antal fibrer 8Fiber/12Fiber/24Fiber/36Fiber/48Fiber/72Fiber/96Fiber/144Fiber Eller anpassad

Produktfunktioner

● Används för att ansluta utrustning som använder kontakter i MTP-stil och OM3/OM4 50/125μm Multimode-kablar

● Tillgängliga polaritetsalternativ för typ A, typ B och typ C

● Varje kabel är 100 % testad för låg insättningsförlust och returförlust

● Anpassade längder och kabelfärger tillgängliga

● OFNR (PVC), Plenum(OFNP) och Low-Smoke, Zero Halogen (LSZH)

Betygsatta alternativ

● Minskad insättningsförlust med upp till 50 %

● Hög hållbarhet

● Hög temperaturstabilitet

● God utbytbarhet

● Design med hög densitet minskar installationskostnaderna

● Designad för 40Gig QSFP-system

MTP-JUMPERS

Bygelkablar används för att göra den slutliga anslutningen från patchpaneler till transceivrar, eller så används de i den centraliserade korskopplingen som ett sätt att ansluta två oberoende stamnätslänkar. Bygelkablar finns med LC-kontakter eller MTP-kontakter beroende på om infrastrukturen är seriell eller parallell. I allmänhet är startkablar korta enheter eftersom de bara ansluter två enheter i samma rack, men i vissa fall kan startkablar vara längre, som "mitt på raden" eller "slut på raden" distributionsarkitekturer.

RAISEFIBER tillverkar startkablar som är optimerade för "in-rack"-miljön. Startkablar är mindre och mer flexibla än konventionella enheter och anslutningsmöjligheterna är utformade för att tillåta högsta packningstäthet och enkel, snabb åtkomst. Alla våra startkablar innehåller böjningsoptimerad fiber för förbättrad prestanda under snäva böjningsförhållanden, och våra kontakter är färgkodade och identifierade baserat på bastyp och fibertyp.

MTP JUMPERS

• Färgkodade kontaktstövlar efter fiberantal

• Ultrakompakt kabeldiameter

• Böjoptimerad fiber och flexibel konstruktion

• Finns som Base-8, -12 eller Base-24 typer

• Robust konstruktion

MTP-kontakttyp

MTP Connector Type

MTP®-kontaktens färgalternativ

USCONEC MTP® Färg
SM STANDARD GRÖN
SM ELITEN SENAP
OM1/OM2 BEIGE
OM3 AQUA
OM4 ERICA VIOLET ELLER AQUA
Connector Color Options
MTP  to MTP Multimode 12 Fibers Optical Fiber Cable-1

MTP till MTP Multimode 12 fibrer OM3/OM4 fiberoptisk patchkabel

MTP  to MTP 24 Fibers Multimode Fiber Cable-1

MTP till MTP Multimode 24 Fibre OM3/OM4 Fiberoptisk patchkabel

MTP 12 Fibers Patch Cable with PushPull Tabs-3

MTP till MTP 12 fibrer Multimode OM3 fiberoptisk patchsladd med tryck-/dragflikar

MTP to 6 Duplex LC Multimode-1

MTP till 6x LC Duplex 12 Fiber Multimode OM3/OM4 Breakout Fiberoptisk Patch-sladd

MTP  to MTP Multimode 8 Fibers Optical Fiber Cable-1

MTP till MTP Multimode 8 Fibre OM3/OM4 Fiberoptisk patchkabel

MTP-MTP MM With push pull tab

MTP till MTP 12 fibrer Multimode OM4 fiberoptisk patchsladd med tryck-/dragflikar

solution

Typ av polaritet

POLARITET A

I denna polaritet avslutas fibern 1 (blå) i hål 1 i varje kontakt och så vidare. Denna polaritet hänvisas ofta till som RAKT GENOM.

POLARITY A

POLARITET B

I denna polaritet är fibrerna omvända. Fiber nummer 1 (blå) avslutas i 1 och 12, fiber nummer 2 avslutas i 2 och 11. Denna polaritet kallas ofta för CROSSOVER och används ofta i 40G-applikationer. Detta används ofta med typ B-parning som nämns i nästa avsnitt.

POLARITY B

POLARITET C

I denna polaritet är fibrerna uppdelade i 6 par som är omvända. De är avsedda att användas med prefabricerade kablagesystem som ansluter till genombrott (kablar eller moduler) individuella 2-fiberkanaler.

POLARITY C

MTP-adapterkoppling

TYP A

MTP Typ A-anslutningsadaptrar kopplar ihop kontakterna med nyckeln på en kontakt i en riktning och nyckeln på den andra i motsatt riktning, kallad KEYUP TO KEYDOWN. Den här nyckelinriktningen innebär att stift 1 på en kontakt är i linje med stift 1 på den andra kontakten, vilket ger en rak anslutning för varje fiber – t.ex. blått till blått, orange till orange, hela vägen till aqua till aqua. Detta innebär att fiberfärgkoder upprätthålls genom anslutningen.

TYPE A

TYP B

MTP Typ B-anslutningsadaptrar riktar in de två kontakterna nyckel till nyckel eller KEYUP TO KEYUP och byter färgkoder för fibrerna, liknande vad som händer i en typ B-kabel. Att byta fibrer är nödvändigt för att anpassa fibrer för en 40G-transceiver.

TYPE B

Anpassat fiberantal

Custom Fiber Count

Fabriksverkliga bilder

Factory Real Pictures

FAQ

1. Varför välja RAISEFIBER?

(1) Professionell tillverkare: Låg MOQ, gratis prover finns tillgängliga.

(2) Kvalitetssäkring: Stabil hög kvalitet.

(3) Kundlösningar: Snabb.

(4) Win-Win-pris: Spara mycket kostnader, ge fler fördelar för kunderna.

2. Accepterar du OEM, ODM?

Ja, vi accepterar dem.

3. Kan du skriva ut vår LOGO?

Visst, din LOGO kan tryckas på lådorna eller produkterna.

4. Kan jag få en provbeställning för denna produkt?

Ja, vi välkomnar provbeställning för att testa och kontrollera kvalitet. Blandade prover är acceptabla.

5. Hur är det med ledtiden?

Provet behöver 1-2 dagar, massproduktionstiden behöver 3-5 dagar.

6. Hur skickar du varorna och hur lång tid tar det att komma fram?

Vi skickar vanligtvis med DHL, UPS, FedEx eller TNT. Det tar vanligtvis 3-5 dagar att komma fram. Flygbolag och sjöfart också valfritt.

7. Erbjuder du garanti för produkterna?

Ja, vi erbjuder 10 års garanti på våra formella produkter.

8. Hur är det med leveranstiden?

1) Prover: 1-2 dagar.

2) Varor: 3-5 dagar vanligtvis.

Packning & Frakt

shipping

  • Tidigare:
  • Nästa:

  • Skriv ditt meddelande här och skicka det till oss