BGP

Nyheter

Känner du till Mode Conditioning Patch-sladd?

Den stora efterfrågan på ökad bandbredd har föranlett lanseringen av 802.3z-standarden (IEEE) för Gigabit Ethernet över optisk fiber. Som vi alla vet kan 1000BASE-LX transceivermoduler endast fungera på singelmodsfibrer. Detta kan dock utgöra ett problem om ett befintligt fibernätverk använder multimodefibrer. När en enkelmodsfiber lanseras i en multimodsfiber, kommer ett fenomen som kallas Differential Mode Delay (DMD) att dyka upp. Denna effekt kan orsaka att flera signaler genereras, vilket kan förvirra mottagaren och orsaka fel. För att lösa detta problem behövs en lägeskonditioneringskabel. I den här artikeln, lite kunskap om läge conditioning patch sladdar kommer att införas.

Vad är en Mode Conditioning Patch-sladd?

En mod conditioning patch-kabel är en duplex multimod-kabel som har en liten längd av singelmodsfiber i början av överföringslängden. Grundprincipen bakom sladden är att du startar din laser i den lilla delen av singelmodsfibern, sedan kopplas den andra änden av singelmodsfibern till multimodsdelen av kabeln med kärnan förskjuten från mitten av multimoden fiber.

Som visas på bilden

Cord

Denna offsetpunkt skapar en lansering som liknar typiska multimode LED-lanseringar. Genom att använda en förskjutning mellan singelmodsfibern och multimodfibern, eliminerar modkonditionering patch-kablar DMD och de resulterande multipla signalerna som tillåter användning av 1000BASE-LX över befintliga multimodfiberkabelsystem. Därför tillåter dessa lägeskonditioneringspatch-kablar kunder en uppgradering av sin hårdvaruteknik utan den kostsamma uppgraderingen av deras fiberanläggning.

Några tips när du använder Mode Conditioning Patch-sladd

Efter att ha lärt dig lite kunskap om patchsladdar för lägeskonditionering, men vet du hur man använder det? Sedan kommer några tips när du använder lägeskonditioneringskablar att presenteras.

Mode conditioning patch sladdar används vanligtvis i par. Vilket innebär att du behöver en lägeskonditioneringskabel i varje ände för att ansluta utrustningen till kabelanläggningen. Så dessa lappsladdar beställs vanligtvis i antal. Du kanske ser någon som bara beställer en patch-sladd, då är det oftast för att de har den som reserv.

Om din 1000BASE-LX transceivermodul är utrustad med SC- eller LC-kontakter, var noga med att ansluta det gula benet (single-mode) på kabeln till sändningssidan och det orange benet (multimode) till mottagningssidan av utrustningen . Bytet av sändning och mottagning kan endast göras på kabelanläggningssidan.

Mode conditioning patch-kablar kan bara konvertera single-mode till multimode. Om du vill konvertera multimode till single-mode kommer en mediakonverterare att krävas.

Dessutom används patchkablar för lägeskonditionering i det optiska våglängdsfönstret på 1300nm eller 1310nm och bör inte användas för 850nm kortvåglängdsfönster såsom 1000Base-SX.

Mode conditioning patch cords

Slutsats

Från texten vet vi att patchkablar för lägeskonditionering verkligen förbättrar datasignalens kvalitet avsevärt och ökar överföringsavståndet. Men när du använder den finns det också några tips som måste komma ihåg. RAISEFIBER erbjuder patchsladdar för lägeskonditionering i alla varianter och kombinationer av SC, ST, MT-RJ och LC fiberoptiska kontakter. Alla RAISEFIBERs lägeskonditioneringssladdar är av hög kvalitet och lågt pris.


Posttid: 2021-03-03